Loading…

7 fakte të rralla që ndoshta nuk i dini

  • 05/07/2017 | 15:47

7 fakte të rralla që ndoshta nuk i dini

Kemi mbledhur 7 fakte nga bota, që mbase nuk i keni ditur por janë mjaft interesante.


Femra që ka lindur më së shumti fëmijë është një ukrainase, ajo ka lindur 69 fëmijë nga të cilët vetëm 2 kanë vdekur gjatë lindjes.

Sipas studimeve të fundit, një mashkull hargjon rreth 3350 orë gjatë gjithë jetës për qethje dhe rruarje.

Një njeri i rritur merr frymë rreth 25.000 herë gjatë ditës.

Kur thyhet një xham, disa copëza shpërndahen me shpejtësi 3000 milje në orë, ndërsa shpejtësia e grimcave tjera është shumë herë më e vogël.

Një shqiponjë mund t’a shohë prenë e saj në 3000 metra largësi ndërsa kuajt mund të qëndrojnë një muaj në këmbë.

Rekordin për gratë me peshën më të rëndë e ka arritur në vitin 1987, Rosalie Bradford me 554 kilogram.

Bet’hoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë ndërsa Ajnshtajni nuk kishte folur normalisht deri në moshën 9 vjeçare./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë