Loading…

7 fakte nga jeta e Faruk Begollit

  • Nga

  • 30/01/2017 | 18:33

7 fakte nga jeta e Faruk Begollit

Faruk Begolli ishte njëri nga aktorët më të mëdhenj të artit tonë por edhe më gjerë. Filmat e tij janë shikuar përtej trojeve shqiptare.


Begolli ishte një nga aktorët e mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin dhe me gjerë.

Filmat më të njohur të tij janë “Kur pranvera vonohet”, “Era dhe Lisi”, “Sulmi i kuq” Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna”e shumë të tjerë.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte nga jeta e tij, që janë të njohura, duke e ditur se Faruk Begolli ka vdekur në vitin 2007 dhe gjatësia kohore e ndarjes nga jeta, nuk asiston të jetë shumë e panjohur.

auto_faruk-begolli_28751433437444

1.Ka qenë profesor në Universitetin e Prishtinës. Njëherit bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Arteve  të Universitetit të Prishtinës.

2.Begolli bashkë Enver Petrovcin themeluan Teatrin “Dodona” në Prishtinë, në vitet e 90-ta

3.Ka lujtuar në 70 filma artistikë e televiziv

hqdefaultFaruk Begolli dhe Bekim Fehmiu

4.Faruku ishte një hendobllist profesionist i klubit të hendbollit “Buduçnost”, në rolin e mbrojtësit

5.Studimet e shumëta të Begollit

Para se të bëhej aktor ka nisur studimet në Beograd për xehetari, por nuk kjo nuk i shkoi dhe kështu e humbi vitin dhe u kthye në Pejë në vendlindjen e tij. Pastaj ka regjistruar Fakultetin Ekonomik por as ky nuk ishte për të, edhe pse me nota ishte mirë, po nuk e kishte pasion, derisa u takua me kushëririnë e tij Istref Begolli dhe ai e bindi ta regjistroj artin në Beograd, dhe menjëherë u bë aktori më i kërkuar në Ish-Jugosllavi. Ka diplomuar në vitin 1966.

6.Faruk Begolli ishte i martuar me Zoja Gjokoviq, një balerinë prfesioniste, e cila, edhe pas divorcit ka mbajtur mbiemrin Begolli, e cila poashtu ka vdekur me 5 janar të këtij viti

zoja-begolli-735x400

7.Faruk Begolli asnjëherë nuk i ka dashur fjalimet dhe gjërat e ndjekura me protokoll, për të sa më e thjesht të jetë fjalia aq më mirë kuptohej me njerëz. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë