Loading…

7 fakte interesante nga jeta e Mandelës

  • Nga

  • 25/01/2017 | 18:12

7 fakte interesante nga jeta e Mandelës

Nelson Mandela ishte preisdent i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë, i cili luftonte kundër shtypjes racore që u bëhej zezakëve në Afrikë, posaçërisht në Afrikën Jugore.


Shumë vite të jetës së tij ai i kaloi nepër burgje, duke mbrojtur kështu të drejtat e popullit të vetë, dhe duke mos pranuar asnjë kompromis në dëm të tij.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte interesante nga jeta e Mandelës

1.Nelson Mandela ishte avokat me profesion, dhe kur u bë politikan i njohur ishte akoma student

002rbct6gy6emgog1zt6b

 

2. 27 vite nga jeta e tij i kaloi në burg
Ai u denua për tradhti të lartë me burgim të përjetshëm, nga regjimi  i atëhershëm në Afrikë, dhe 5 vite më vonë atij u ofrua një mundësi të dilte nga burgu dhe ta pranonte fajin por Mandela nuk e bëri, dhe kështu e vuajti burgun edhe disa vite dhe më pas u lirua me kusht

3.Në vitin 1993 ai mori çmimin Nobel për paqe

4775312-3x2-940x627

4.Ndërsa në vitin  1994 ai u zgjodh në zgjedhje demokratike, President i Afrikës Jugore, kështu duke u bërë presidenti i parë me ngjyë në këtë vend.

5.Mandela i prishi raportet me Tony Blair dhe Gerog W. Bush  në vitin 2003 pasi që i kritikoi ashpër ata për intervenimin në Irak

6.Mandela ishte 4 herë i martuar dhe ka 6 fëmijë, 18 nipa e mbesa dhe 12 stërnipa e stërmbesa

t1larg-mandela-family

7.Ish presidenti afrikan është i dekoruar me 50 çmime doktori në mbarë botën. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë