Loading…

6 sëmundje që lufton fruti i portokallit

  • 06/05/2017 | 12:18

6 sëmundje që lufton fruti i portokallit

Fruti i portokallit është ndër frutat më popullor dhe të shëndetshëm.


Është i pasur me vitamina A, B, C, P, me kripëra kalciumi, fosfor etj. Lëngu i portokallit është tepër freskues.

Lëngu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike, dhe përdoret me sukses në luftimin e sëmundjeve të veshkave, edhe në rastet kur janë formuar gurë në to, në sëmundjet e mëlçisë dhe në ato të zemrës dhe të enëve të gjakut.

Por, ai lufton edhe sëmundje tjera:

1.Parandalon krijimin e gurëve në veshka (përdoret edhe në rastet kur janë formuar gurë në veshka)

2.Parandalon diabetin (diabetikët duhet të hanë portokall – sasia 100g).

3.Është i pasur me kalcium që mbron e mirëmban shëndetin e kockave dhe të dhëmbëve

4.Ka acid folik që është i nevojshëm për zhvillimin e mirëmbajtjen e trurit.

5.Ka magnez që ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut.

6.Portokallet përdoren me efekt të mirë në luftimin e anemisë, duke pasuruar gjakun me elemente të reja./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë