Loading…

6 mënyra për të ndihmuar dikë me kancer: Kjo është ajo që sugjerohet

  • 02/06/2023 | 09:21

6 mënyra për të ndihmuar dikë me kancer: Kjo është ajo që sugjerohet

Ndihma është një nga veprimet më të mira që mund të bëni për të treguar se jeni afër një personi që po lufton me kancerin, transmeton Gazeta Metro.


Zakonisht, njerëzit nuk mund të dinë si të veprojnë në këto raste, ndaj është e rëndësishme të lexoni dhe të shihni mënyra të përgjithshme për t’i ndihmuar ata. Duke mos anashkaluar se çdo person është unik dhe diçka që funksionon për dikë, nuk mund të funksionojë domosdoshmërisht për dikë tjetër.

Kjo është arsyeja pse ne i kërkuam pacientëve, të mbijetuarve dhe kujdestarëve të kancerit në komunitetin tonë të na tregonin gjënë më të dobishme që mund të bëni për një mik apo të dashur që merret me kancerin. Ja këshilla e tyre, raporton MD Anderson.

1. Vizitoni.

Pacientët me kancer janë ende njerëz dhe duan t’ju shohin, të flasin me ju dhe të qeshin me ju.

2. Dëgjoni.

Bëni pyetje për t’ju treguar kujdes, por lini shokun ose të dashurin tuaj të udhëheqë bisedën.

3. Lutuni.

Kjo varet edhe nga perspektivat fetare për personin apo botëkuptimi për Zotin.

4. Gjeni një mënyrë për të ndihmuar dhe thjesht bëjeni.

Mos pyet nëse ka ndonjë gjë që mund të bësh. Shanset janë që shoku juaj do të thotë vetëm faleminderit dhe nuk do t’ju kërkojë të ndihmoni. Shumë njerëz sugjeruan të bënin diçka për miqtë me kancer në vend që të pyesnin se çfarë u nevojitet.

5. Trego një shaka.

Është gjithmonë mirë të ngrihet humori, edhe kjo ka shumë përfitime.

6. Dërgoni një mesazh në Facebook, mesazh me tekst, email ose kartë.

Ose, më mirë akoma, merrni në telefon. Çdo gjë për të treguar se po mendoni për mikun tuaj.

Të qenit pranë tyre është një nga gjërat më të rëndësishme, tregon vendosmërinë tuaj dhe marrëdhëniet e mira që keni, do ta vlerësojnë shumë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë