Loading…

6 lule të bukura por edhe helmuese

  • 30/05/2017 | 19:31

6 lule të bukura por edhe helmuese

Lulet janë bimë shumë të dëshiruar nëpër hapësirat e shtëpisë! Ato përveç që e zbukuorjnë atë i japin edhe arom shumë të këndshme, por jo të gjitha pasi që janë helmuese.


Më poshtë mund të lexoni rreth 6 luleve shumë të bukura, por njëkohësisht edhe helmuese:

Lulet tërheqin bletët, por mjalti i prodhuar mund të shkaktojë presion të ulët të gjakut dhe vdekjen. Në të vërtetë e tere bima mund të jetë vdekjeprurëse kështu që mënyra më e mirë për ta shijuar është duke mos tentuar ti afrohemi.

Të gjitha pjesët e kësaj bime janë helmuese, madje edhe lulet e bardha. Dështimi i shpejtë i funksionimit te zemrës i shoqëruar nga një listë e gjatë e simptomave të tjera mund të pasohet dhe vdekja nëse lulet preken ose gelltiten.

Lulja ragwort ka një shije të hidhur, dhe një aromë të athët, gjë që e bën gëlltitjen aksidentale të rrallë. Ragwort është më e rrezikshme për bagëtinë sesa për qeniet njerëzore. Megjithatë, për ata që vuajnë nga alergjia, kjo lule mund të sjellë simptoma fatale të frymëmarrjes.

Edhe pse jo një zambak i vërtetë, ky zambak është helmues, i cili mbahet edhe nëpër shtëpitë banuese. Çrregullime të lëkurës dhe skuqje mund të ndodhin kur ka kontakt me kete lule.

Kjo pemë lulesh njihet edhe si “pema e vetëvrasjes”. Helmimi, një toksin alkaloid që lidhet me digoksin, paralizon zemrën.

Lulet si pjesa tjetër e pemës, janë helmuese. Një dozë duhet te jete shume e madhe pasi komponenti toksik i Laburnum nuk është veçanërisht i fuqishëm, por është ende mjaft i fuqishëm për të shkaktuar shqetësim ne stomak.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë