Loading…

6 gjëra të çuditshme që e veçojnë Rusinë

  • 06/04/2017 | 17:28

6 gjëra të çuditshme që e veçojnë Rusinë

Kultura ruse është një nga më të pasurat dhe me më shumë ndikim në botë.


Në Rusi ekzistojnë 160 grupe etnike që flasin rreth 100 gjuhë të ndryshme, por që dominon rusishtja. Ndërsa letërsia e çmuar ruse e arriti kulmin e saj në shekullin e 19, kur autorë si Tolstoi, Dostojevski, Pushkini dhe Turgenievi shkruan disa nga librat më influencues në botë. Muzika, baleti, piktura dhe kinemaja janë lëvruar gjithashtu nga artistë të mëdhenj rusë.

Gazeta Metro ju sjellë disa fakte për Rusinë nëse vendosni të vizitoni këtë vend.

1.Rusët e vënë unazën e martesës në dorën e djathtë.

russian-orthodox-wedding

2.Në Bashkimin Sovjetik nxënësit e shkollës së mesme për tu diplomuar duhet të dinin të përdornin një AK-47

3.27 rusë janë fitues të çmimit “Nobel”; lista përfshin emra të njohur si: Bunin, Pasternak, Kapitsa, Landau, Gorbaçov, Solgenicin dhe shumë të tjerë.

4.Në Rusi ka 10 milionë femra më shumë sesa meshkuj

00020a97_medium

5. Shteti i Rusisë ka çuar qenin e parë në hapësirë, ai quhej Laika.

6. Rusia është shteti që buzëqesh më së paku dhe një proverbë ruse thotë “Një buzëqeshje pa arsye është një shenjë idiotësie” /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë