Loading…

6 fakte interesante rreth Marylin Monroe

  • 18/01/2017 | 22:44

6 fakte interesante rreth Marylin Monroe

Marylin Monroe, ylli me i famshem i botës, ishte aktore, modele dhe këngëtare. Njihet si sinonim i bukurisë femërore, ndërsa është shpallur femra më e bukur e të gjitha kohëve.


Gazetametro.net sjellë disa fakte interesante rreth jetës së saj, si pjesa e fëmijërisë, intelegjenca e saj e shumë të tjera.

1. Fustanet i kishte tepër të shtrenjta

marilyn

Fustanet e Monroes kanë çmim marramëndës në ditët e sotme. Fustanin që ajo e kishte veshur në ditëlindjen e John F. Kennedyt, është shitur në vitin 1999 për 1 milionë dollarë. Ndërkaq, fustani i bardhë të cilin e kishte veshur në filmin ‘The Seven Year Itch’, është shitur për 4.6 milionë dollarë në vitin 2011.

2. Pozoi nudo për vetëm 20 dollar

Monroe u bë e njohur edhe me fotot nudo të saj, të botuara në revistën “Playboy”. A mund të imagjinoni se për këtë foto ajo u pagua vetëm 50 dollarë? Kjo fotografi, që ishte shfrytëzuar edhe për kalendar, më vonë ishte shitur 500 dollarë, ndërsa pronarit të saj i solli miliona dollarë.

3. Monroe ishte shumë intelegjente

43deb563a1528bd8cb5ba4d5830cc321

Niveli i inteligjencës i Marilyn Monroe ishte më i madh se i Albert Einstein-it. IQ-ja e saj ishte 168 pikë, befasisht më e madhe se e Bill Gates apo Stephen Hawking – që të dy kanë 160 pikë.

4. Ajo i adhuronte lulet

Monroe kishte marrë premtim nga bashkëshorti, Joe DiMaggio, se nëse vdes  ai çdo javë do të sillte lule mbi varrin e saj. Nuk mund të besoni se sa fatlume ishte ajo. Burri i saj e mbajti premtimin dhe për 20 vjet me radhë kishte vendosur lule mbi varrin e saj

5. Marylin Monroe kishte një fëmijëri të tmerrshme

michaelimarler_marilyn_monroe__1467729715406_hqdefault

Marilyn kishte vuajtur shumë gjatë fëmijërisë për shkak të varfërisë dhe ngacmimit seksual. Nëna e saj kishte qëndruar shumë kohë në spital psikiatrik, ndërsa Monroe e vetmuar ishte dërguar në jetimore.

6. Është martuar 16 vjeç

Marilyn Monroe ishte martuar tre herë. Për herë të parë kur është martuar ka qenë vetëm 16 vjeç. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë