Loading…

6 fakte interesante rreth aktorit Arnold Schwarzenegger

  • 25/04/2017 | 20:11

6 fakte interesante rreth aktorit Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger  është aktor austriako-amerikan dhe politikan.


Njihet edhe si guvenator, ku këtë nofkë e ka marr inorikisht  pasi që ka luajtur në filmin “Terminator”. Por, që nga viti  2003 është guvernator i Kaliforni-së. U rrit në një fshat të vogël të Austrisë, ku filloi edhe sportin e bodybuilding, si diçka fitimprurvse. Ai filloi ushtrinë kur ishte 18 vjec, në vitin 1965.

Për t’ju njohur më mirë me jetën e tij Gazeta Metro ka përzgjedhur 6 fakte pak të njohura rreth tij.

1.Arnold Schwarzenegger u pagua 21,429 $ per çdo fjale që tha në filmin “Terminator 2”.

2.U bë milioner që në moshën 22 vjecare para se te paraqitej në filmin e tij të parë. Ai perdori njohuritë e shkollës për të investuar në prona fitimet në konkurset e bodybuildingut, gjithashtu ai reklamonte për pajisje palestre dhe suplemente të ndryshme.

3.Vëllau dhe babai i tij vdiqën brenda një viti, por ai nuk mori pjesë në funeralin e asnjërit. Gjatë një interviste në vitin 2004 ai tha se babai e ka torturar shumë në fëmijëri, dhe kjo ka qenë arsyeja pse nuk i ka shkuar në funeral.

4.Në fillimit e karrierës së tij ai u injorua shumë nga të gjithë, duke thënë se trupi i tij është shumë i çuditshëm, emri i tij nuk është i duhur për t’u shfaqur në televizion sepse është shumë i gjatë dhe theksi i tij është shumë qesharak.

5.U martua me mbesën e John F. Kennedy, dhe ka katër fëmijë me të Katherine, Christina, Patrick dhe Christopher.

Arnold Schwarzenegger dhe gruaja e tij  Maria Shriver 

6.Ai ka edhe një tjetër fëmijë të cilin e ka kuptuar nga pamja që është i tij kur është rritur! Ka paditur gruan që nuk i ka treguar pasi i ka bërë AND-në, dhe në fund ka fituar kujdestarinë për të.

Ish-Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova me Arnold Schwarzenegger  në varrimin e Presidentit të Austrisë Thomas Klestil, në vitin 2004. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë