Loading…

50 të vdekur nga protestat në Iran, presidenti paralajmëron goditjen vendimtare ndaj protestuesve

  • 24/09/2022 | 20:14

50 të vdekur nga protestat në Iran, presidenti paralajmëron goditjen vendimtare ndaj protestuesve

Presidenti i Iranit ka bërë thirrje për një goditje ‘vendimtare’ ndaj protestave masive që kanë tronditur teokracinë islamike gjatë javës së kaluar pas vdekjes në paraburgim të një gruaje të ndaluar nga policia morale e vendit.


Thirrja për masa të ashpra vjen ndërsa ajatollahët e vendit përpiqen të përballen me demonstratat e dhunshme mbarëkombëtare gjatë të cilave kanë humbur jetën të paktën 50 persona në më shumë se 80 qytete dhe qindra janë arrestuar.

Protestat shpërthyen në Iranin veriperëndimor një javë më parë në funeralin e Mahsa Amini, një gruaje kurde 22-vjeçare, e cila vdiq pasi ra në koma pas ndalimit nga policia e moralit duke zbatuar rregullat në veshjen e grave.

Media shtetërore citoi presidentin Ebrahim Raisi të shtunën të thoshte se Irani duhet “të merret me vendosmëri me ata që kundërshtojnë sigurinë dhe qetësinë e vendit”.
Të premten, tubime të organizuara nga shteti u zhvilluan në disa qytete iraniane për t’iu kundërvënë protestave antiqeveritare, ndërsa marshuesit bënin thirrje për ekzekutimin e rebelëve dhe mbanin postera me shprehjen “Ne i bindemi liderit”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë