Loading…

50% e të rinjëve mendojnë të largohen nga Maqedonia

  • 22/11/2016 | 19:19

50% e të rinjëve mendojnë të largohen nga Maqedonia

Shkalla e papunësisë së të rinjve në Maqedoni është 52.9 përqind, e cila renditet e treta në listën botërore, thotë një studim “Papunësia e të rinjve në Maqedoni”, e kryer nga Fondacioni “Friedrich Ebert”, këtë vit,

Sondazhi, për më tepër,tregon se më shumë se 60 përqind e të rinjve mbi 18 vjeç mendojnë se është e vështirë për të gjetur punë në vend, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Lidhjet personale dhe politike renditen në vendin e parë si faktorë për të gjetur punë dhe paga është faktori më i rëndësishëm për pranimin e punës. Shumica e të rinjve preferojnë të punësohen në administratën publike. Më shumë se 50 përqind mendojnë apo janë të gatshëm të largohen nga vendi, kryesisht për shkak të punësimit apo për të përmirësuar gjendjen financiare”, thuhet në studimin e fundit. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë