Loading…

5 zakonet e mëngjesit që na bëjnë të trashemi dhe nuk e kuptojmë

  • 29/03/2023 | 09:07

5 zakonet e mëngjesit që na bëjnë të trashemi dhe nuk e kuptojmë

Ju nuk keni ngrënë ushqim “fast food” dhe ëmbëlsira për një kohë të gjatë, ushtroheni rregullisht dhe mezi sa humbni peshë.


Në fakt shumica e njerëzve nuk e kuptojnë që ritualet e tyre të mëngjesit po i ndalojnë që të arrijnë trupin e ëndrrave.

Dhe këto janë 5 zakonet e mëngjesit prej të cilave duhet të hiqni dorë tani:

1. Flini shumë

Me pak gjumë, trupi juaj do të prodhojë hormone kortizioli në përgjigje të stresit, që rritin oreksin. Gjithsesi gjumi i tepërt nuk është më mirë për ju. Sipas një studimi nga “PLOS One”, të flesh më shumë se 10 orë gjumë natën, mund të çojë në një peshë më të madhe trupore. Ndaj doktorët rekomandojnë 7-9 orë gjumë në ditë.

2. Bëheni gati në errësirë

Hapni grilat ose perdet menjëherë pasi zgjoheni. Një studim në “PLOS One” zbuloi se rrezet e lehta nga dielli i mëngjesit shpejtojnë metabolizmin dhe ndihmojnë trupin që të zgjohet. 20-30 minuta mjafton që të ndikojë në masën trupore.

3. Nuk e rregulloni krevatin

Mund të tingëllojë e çuditshme, por është e vërtetë. Një studim nga “National Sleep Foundation” zbuloi se njerëzit që raportojnë që rregullojnë shtratin, gjithashtu raportojnë se bëjnë gjumë më të mirë. Gjumi i shëndetshëm është mënyra më e mirë për një peshë të shëndetshme.

4. Harroni të peshoheni

Kërkimet nga Universiteti Cornell treguan se pesha e përditshme është një teknikë e suksesshme që inkurajon rënien në peshë. Gjëja më e mirë në mëngjes para se të hash dhe të pish ndonjë gjë është të peshohesh.

5. Hani fare pak në mëngjes

Kërkimet nga Universiteti i Tel Avivit insistojnë se duhet të ledhatosh veten me një vakt të shijshëm çdo mëngjes. Një mëngjes që përmban 600 kalori do t’ua bënte më të lehtë për të ndjekur dietën ditore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë