Loading…

5 mënyra se si të harmonizoheni me mëngjesin

  • 01/12/2016 | 14:40

5 mënyra se si të harmonizoheni me mëngjesin

Zgjimi i hershëm në mëngjes  është njëra ndër sakrificat tona më të mëdha gjatë ditës. Alarmi konsderohet si “armiku ynë psikqik” kur bie në orën 7 apo edhe më herët në mëngjes, për t’u përgaitur për punë, shkollë apo edhe ndonjë aktivitet tjetër.

10-simple-strategies-to-wake-up-early

Ja disa nga mënyrat se si të bëjmë paqe me mëngjesin, dhe të ndjehemi të relaksuar e jo nervoz si shumicën e kohës.

Meditimi
Është e preferueshme që 10 minutat e parë pasi të zgjoheni të bëni një hulumtim rreth diçkaje në mendjen tuaj, qoftë edhe  rreth ëndrrave që ke parë.

Përgadite trurin tuaj për punën që do të bëni
Duke i rikujtuar vetes  planet që ke për ditën qe sapo je duke e nisur, iu bën ta harroni alarmin dhe të fokusoheni në qëllimin tuaj.

Hani mëngjes
Kjo mund të duket e tepërt për personat që mezi zgjohen në mëngjes, sepse mund t’iu marr kohën e gjumit përgaditja e ushqimit, por kjo është mënyra më e mirë që të harmonizoheni me mëngjesin (si pjesë e ditës). Duke ngrënë mëngjes ju jo veç se jeni më të shëndetshëm por edhe krijoni rend për mëngjesin tuaj.

Përgaditi rrobat një natë më parë
Duke i përgaditur rrobat që do t’i veshësh në mbrëmje, ju e kurseni veten nga stresi i mëngjesit, në pamundësi për të gjetur diçka të përshtatshme për veshur dhe të shpejt. Përgaditja e mëparshme iu kursen nga nervoza.

Shoqërohuni me njerëz gazmorë
Të qeshësh në orët e hershme iu bën ta duani mëngjesin. Ta kesh një mik ose mike si përcjellëse për punë apo shkollë me të cilin/cilën argëtoheni me gjëra të thjeshta sjellë produktivitet në anën tuaj profesionale./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë