Loading…

5 gjëra të paligjshme që i bëjmë çdo ditë

  • 24/11/2016 | 14:52

5 gjëra të paligjshme që i bëjmë çdo ditë

Edhe pse në shikim të parë duken të thjeshta, këto dukuri sipas rregullave në shtete të ndryshme konsiderohen krim dhe denohen me burg. Duke filluar nga marrja e një cope fruti sa për ta provuar shijen e tij, e deri te përdorimi i stilolapsave. Disa nga këto janë:

Marrja e monstrave nëpër supermarkete
m1

Shpesh na ndodhë ta këpusim një copë rrushi në raftet e supermarketeve, duke i shijuar a janë të mirë apo jo. Ne e bëjmë këtë shpesh sidmos kur shkojmë për të blerë pemë e perime. Por sipas Shoqatës Kombëtare të Vjedhjes nëpër dyqane, kjo konsiderohet vedhje. Paramendoni duke  e hapur një qese mishi për ta provuar njejtë siç bëjmë me pemë, apo ta hapim një shishe qumshti, kjo autonatikisht do të vlerësohej si grabitje. Pra, është e njejta gjë.

Përdorimi i internetit (wi-fi) nga fqinjtë
using-airport-wifi

Të përdorësh valët e internetin nga dikush tjetër konsiderohet si krim. Në ShBA kjo gjë është e mbrojtur me ligj, madje janë raportuar shumë raste kur persona të ndryshëm janë burgosur ose kanë paguar denimin me të holla për shkak se janë kyqyr në rrjetin e dikujt tjetër pa leje.

Përdorimi i emrave të rrejshëm
anonymous_-_cebit_2016_00

Kjo është shumë e praktikuar në ditët e sotme. Shumë persona përdorin emra të rrem për ta përqeshur dikë, sidomos të rinjt. Kjo sipas të drejtave të njeriut konsiderohet piratëri dhe mund të arrestoheni. Dënimi shkon nga 5 deri 20 vjet heqje lirie.

Sharja në publik
rude-people

Edhe kjo edhe pse aspake  e hijshme dhe e ndaluar sipas etikës njerëzore është ilegale edhe sipas ligjeve të një vendi. Në Kanada nëse ju e shani dikë në rrugë ju denoheni me gjobë. Sharje të tilla konsiderohen si kërcënime ndaj personave tjerë.

Përdorimi i stilolapsit “Sharpie”
the-sharpie-pen-fine-point

Kjo mund të ju duket si një shaka por përdorimi i një lapsi “Sharpie” është i ndaluar në shumë vende të Amerikës . Spreji që përmbajnë këta lapsa janë të dëmshëm nëse u hidhen njerzëve, prandaj edhe konsiderohen të ndaluar. Ky sprej mund të shkaktoj verbimin e njerëzve. Një nxënes është lajmëruar nga mësuesi i tij në polici në një shkollë në Kaliforni./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë