Loading…

5 fakte rreth zemrës së njeriut (Foto)

  • 01/02/2017 | 18:42

5 fakte rreth zemrës së njeriut (Foto)

Zemra është organi kryesorë i trupit të njeriut, pa një zemër të shëndoshë nuk mund të jetojmë. Zemra fillon të rrahë para se të lindim dhe është organi i fundit i cili pushon kur të vdesim. Këto janë disa fakte interesante rreth saj:


1. Një zemër normal i ka të rrahurat 72 herë në minut! Kjo do të thotë që 100,000 herë në ditë, 3,600,000 në vit!
heartfinal

2. Zemra e fëmisë fillon të rrahë në javën e katërt të shtatzënisë.
8fec5c921b883da32b1c486fe985ef11_heart20clipart-heart-cliparts_2020-1764

3. Bebet i kanë të rrahurat e zemrës 70 deri në 190 të rrahura në minut.
baby-heart

4. Zemra e gjinisë femërore është 25% më e vogël se ajo e gjinisë mashkullore.
a13

5. Egjiptasit e vjetër kanë menduar se zemra lëviz nepër organizëm të njeriut.
radiant-heart-1

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë