Loading…

5 fakte rreth binekëve (Foto)

  • 27/04/2017 | 08:59

5 fakte rreth binekëve (Foto)

Numri i binekëve në botë është duke u rritur, më së shumti për shkak se çiftet po bëjnë fëmijë me epruvetë. Binekët kanë lidhje të veçantë me njëri tjetrin, rreth 40% e tyre e kanë gjuhën e vet. Këto janë disa fakte rreth tij:


1. Në botë pas 1000 lindjeve rreth 3 janë binek


2. Binekët mund të jenë komplet identik përpos shenjave të gishtave


3. Gratë që hanë më shumë prodhime të qumështit kane 5% më shumë shanse të lindin binek


4. Njeriu i parë që i ka studiuar binekët është kushëriri i Charles Darwin’it, Francis Galton


5. Sipas studime amerikane është buluar se 40% e binekëve kanë gjuhën e tyre mes vete/gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë