Loading…

5 fakte për vendin ku simbol i dashurisë nuk është zemra por mëlçia

  • 16/02/2017 | 18:26

5 fakte për vendin ku simbol i dashurisë nuk është zemra por mëlçia

Ekziston një vend ku simbol i dashurisë nuk është zemra por mëlçia! Ky vend është Maroku. Ndodhet në Afrikën veriore me dalje në oqeanin Atlantik e detin Mesdhe dhe gjendet në mes të Algjerisë e Saharës Perëndimore. Në vitet e fundit ky vend po shndërrohet në një prej destinacioneve më të preferuara turistike – andaj, është koha të dini më shumë për të./Gazetametro.net


1. Maroku ndodhet vetëm 13 kilometra larg Evropës.

maroku-fakte-0001

2.Marokenët e konsiderojnë sjellje të pahijshme prekjen e ushqimit me dorën e majtë, ndërsa fyrje nëse refuzoni copën e ofruar të mishit.

maroku-fakte-0003-1024x680

3.Mëlçia, dhe jo zemra, konsiderohet si simbol i dashurisë në Marok.

auto_maroku-fakte-00071479931308

4.Maroku ka vetëm një dentist të licencuar në 8,000 banorë – andaj për të nxjerrë një dhëmbë shpesh duhet të kërkosh ndihmë në “tregun e zi”.

auto_maroku-fakte-0008-1024x6581479931348

5.Ushqimi nacional në Marok quhet ‘seksou’, kështu që nëse dikush ju bën ftesë për të – mos hezitoni ta pranoni.

auto_maroku-fakte-0012-1024x7681479931503

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë