Loading…

5 dhimbjet e kokës që nuk duhet t’i injoroni

  • 11/05/2017 | 15:45

5 dhimbjet e kokës që nuk duhet t’i injoroni

Secili prej nesh duhet të përpiqet për të qëndruar i shëndetshëm dhe kapja në kohë e problemeve shëndetësore është çelësi. Këtu janë llojet e dhimbjes së kokës që nuk duhet t’i injoroni asnjëherë:


Dhimbje e koncentruar në njërin sy
është zakonisht shenjë se mund të keni bllokim ose ënjtje të arteries që furnizon trurin me gjak. Pasojat janë të vjella dhe marramendje.

Si vetëtima
nëse ndjeni dhimbje të mprehtë në kokë, papritur, sigurisht që nuk është shenjë e mirë. Kjo mund të tregojë se do të ketë gjakderdhje në tru. Kjo dhimbje ndodh papritur dhe minutat e para janë kritike!

Dhimbje koke me vizion të paqartë
nëse dhimbja e kokës, shoqërohet me humbjen e orientimit, kjo është shenjë serioze që ju të mund të kërcënoheni nga një goditje në tru.

Dhimbje koke pas stërvitjes
kjo lloj dhimbje koke, që ndodh pas aktivitetit fizik, tregon mundësinë e një tumori ose aneurizëm (bllokim i arterieve)

Dhimbje koke që gjatë 24 orëve përkeqësohet në mënyrë drastike
dhimbja e kokës që nuk ndalet brenda 24 orëve, por përkeqësohet, mund të tregojë mundësi të larta për t’u prekur nga një goditje. Menjëherë te mjeku!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë