Loading…

5 arsye pse duhet të pini birrë

  • 23/06/2022 | 13:58

5 arsye pse duhet të pini birrë

Ne shumë shpesh pimë alkool duke mos menduar se cilat janë të këqijat e tij, që ndikojnë në trupin dhe në mendjen tonë. Pirja e alkoolit ka ndikim në tërë organizmin tonë, mirëpo më së shumti në tru dhe në mëlçi. Por jo të gjitha vetitë janë të këqija, konsumimi i birrës më masë të caktuar i bën shumë mirë trupit dhe organizmit tonë.


Këto janë disa arsye që tregojnë se pse duhet të pini një birrë në ditë:

1. Ul kolesterolin në gjak ngase përmban shumë fibra.

2. Ndihmon organizmin në luftimin e krijimit të gurëve në veshkë.

3. Birra përmban vitaminën B1, B2, B6, B12.

4. Njerëzit që pinë birrë rregullisht nuk janë të rrezikuar nga sëmundja e demesionit.

5. Birra ndihmon njerëzit që vuajnë nga insomnia.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë