Loading…

MacBook: 5 alternativa të mira e të lira

  • 05/11/2016 | 15:24

MacBook: 5 alternativa të mira e të lira

MacBook Pro më i lir nga Apple është modeli 13 inç me çmim prej 1,500 dollarë, i cili është çmim i lart, dhe që nuk e ka elementin e ri Touch Bar gjithashtu.

Normal, nëse ti merr ekosistemin e plotë të Apple me një MacBook dhe sistemin operativ të Mac është e mjaftueshme sa për të vendosur një lloj rritje çmimi. Atëherë kur e sheh se mund të blesh një laptop Windows 10 i cili është më i vogël, më indriçuar dhe krenohet për performanca më  superiore gjithashtu për vetem 1,500 dollarë, prap se prap joshja nga ekosistemi i Apples është më ndriçuese.

Ne kemi hartuar pesë alternativa më të lira se MacBook Pro i ri, bazuar në performancat e tyre. Disa nga këto alternativa mund të performojnë edhe më mirë se sa të dy modelet e fundit të Macbook Pro, 13 dhe 15 inch me Touch Bar.

Modelet e rokomanduara:

Dell XPS 13 (non-touch) (1300$)

dell-xps-13-non-touch

 

Nëse ju jeni duke menduar të shpenzoni për një MacBook Pro të ri me çmim prej 1.500 dollarë ju do të mjaftoheni me Dell’s XPS 13 pa touchscreen.

Ka një procesor të shpejt dhe të ri prej 200 dollarësh dhe gjithashtu është i pajisur me një kartë grafike të përshtatshme për lojëra dhe tjera aplikacione vizuele.

Acer Aspire S13 (1000$)

Për 400 dollarë më pak se MacBook Pro i ri ju mund të merrni një laptop më pak të vogël dhe shum më të fuqishëm si dhe me memorie me të madhe dhe USB3. Gjithashtu ka edhe USB-C.

acer-aspire-s13

Samsung Notebook 9 (13-inch) (939$)

Samunsung Notebook 13 inç prej 940 dollarëve ofron përformanca të njejta po është më i vogël dhe më i ndriçuar se Macbook dhe se kushton 500 dollar më pak.

Nuk ka USB-C të cilat janë të përdorueshme për mbushje dhe për transferim të të dhënave por përderisa USB-C nuk është aq e popullarizuar atëherë për tani gjithqka është në rregull, transmeton gazetametro.net.

samsung-notebook-9-13-inch

 

HP Spectre X360 13t touch (1,050$)

hp-spectre-x360-13t-touch

HP spectre X360 13 ka një procesor të ri dhe është po ashtu më i hollë dhe më i lehtë se Macbook, dhe gjithashtu vjen me dy USB-C si dhe një USB të rregullt 3.

Ekrani i  X360 mund të rrotullohet në 360 shkallë

HP Spectre (1,250$)

hp-spectre

HP ka një dizajn shum të bukur është më i lehtë dhe më i ndriçueshëm se MacBook. Pavarësisht performancave më të mira, ka një çmim më të lirë dhe vjen me një USB-C më shumë se MacBook. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë