Loading…

4 vjeçarja që ka lexuar mbi 1 mijë libra

  • 15/01/2017 | 21:57

4 vjeçarja që ka lexuar mbi 1 mijë libra

Daliyah Marie Arana, 4 vjeç nga Gjeorgjia ka lexuar më shumë libra se shumë të rritur, që do të mund t’i lexonin.


Maire Arana ka lexuar mbi 1 mijë libra edhe pse është vetëm 4 vjeare. Drejtoresha e bibliotekës më të madhe në botë “Library of Congress” në Washitngton, i ka dhënë titullin asaj ” Lexuesja e ditës”, titull që i jepet vetëm atyre që lexojnë më shumë se të tjerët.

Carla Hayden ka thënë se askush më shumë se Dliyah nuk e meriton këtë, sepse është për t’u çuditur se si një vajzë kaq e vogël të bëjë diçka kaq të madhe, gjë nuk e bëjnë as të rriturit, ata që duhet ta bëjnë.

Nëna e saj tregoi se Marie Arana ka filluar të lexojë qysh kur i kishte vetëm 2 vjet. Atë kohë ajo i merrte librat në kopshtin e fëmijëve dhe lexonte për vete si dhe u lexonte atyre. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë