Loading…

4 traditat e martesave nepër vende të ndryshme (Foto)

  • 18/01/2017 | 22:18

4 traditat e martesave nepër vende të ndryshme (Foto)

Shumë prej nesh kemi qenë në dasma të ndryshme, por për rreth botës asnjë dasëm nuk i ka traditat e njëjta. Këto janë disa nga traditat më interesantë në shtete të ndryshme:1. India “Henna”
wedding_traditions_india_henna
Natën para martesës, familja e nuses mblidhen për një event të quajtur “Mehndi” në të cilin ftojnë një artist dhe ai ju vizaton “henna” në duar dhe në këmbë. Ky dizajn i hatashëm simbolizon dashurinë, bukurinë dhe spiritualizmin.

2. Kinë “Ceremonia e çajit”
wedding_traditions_tea_china
Pas ceremonisë së kurorëzimit, nusja dhe dhëndrri organizojnë një ndejë në të cilën serohet çaji në mënyrë që të dy familjet e tyre të njoftohen më mirë.

3. Filipine “Liria e pëllumbave”
c73708fc-801c-45f0-3ef6-41c50970ca0f
Në këtë traditë, çiftit të sapo martuar ju dërgohen si dhuratë dy pëllumba të cilët duhet t’i lëshojnë në qiell për të fluturuar të lirë dhe kjo simbolizon lirinë dhe dashurinë në mes tyre.

4. Pakistan “Kurora lule”
pakistani-wedding

Familja e nuses e presin dhënrrin e tyre me një kurorë lule. Si lloj mirëseardhje në jetën e vajzës së tyre.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë