Loading…

4 pije për një bark të sheshtë

  • 03/06/2017 | 13:40

4 pije për një bark të sheshtë

Pijet e ëmbla mund t’ju ëmbëlsojnë mëngjesin ose freskojnë gjatë ditës, por nuk i bëjnë asnjë favor belit tuaj.


Një gotë limonadë mund të përmbajë 250 kalori dhe 68 gramë sheqer. Fatmirësisht, ka shumë lëngje të tjera që mund t’i pini pa u shqetësuar, pasi, ato jo vetëm ju freskojnë, por ju ndihmojnë të bini edhe në peshë.

Çaji jeshil
Përveçse ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës, çaji jeshil përmban antioksidues që studime të ndryshme kanë treguar se mund të ndihmojnë në djegien e dhjamit. Nëse pini çaj jeshil para stërvitjes, këto përbërës mund t’ju ndihmojnë të digjni më shumë kalori gjatë ushtrimeve aerobike.

 Lëng me çokollatë të zezë
Po, e vërtetë, çokollata, sidomos ajo e zeza, ju ndihmon të dobësoheni. Ajo largon oreksin dhe ul dëshirën për të ngrënë ushqime të shpejta. Ja si ta përgatisni: Hidhni në një shtrydhëse ½ filxhan qumësht soje ose të skremuar, 170 ml kos, ¼ filxhan çokollatë të zezë, 1 filxhan me luleshtrydhe të freskëta dhe pak akull. I shtrydhni mirë të gjithë përbërësit derisa të formohet në një masë homogjene. Më pas e hidhni në gotë dhe pijeni menjëherë.

Lëngu i shalqirit
Shalqiri është hidratuesi më i mirë natyral, jo vetëm për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, por edhe të pasurit me vlera ushqyese, si likopene që lufton kancerit, apo aminoacide të njohura si arginine. Një studim i publikuar tek “Journal of Nutrition” ka treguar se ky aminoacid mund të ul dhjamin në bark dhe të rrisë masën muskulore.

Ananasi
Kjo pije ka një shije shumë të mirë dhe përmban ingredientë që ju ndihmojnë për t’u dobësuar. Ananasi përmban një enzimë të fuqishme e cila zbërthen proteinat, lehtëson tretjen dhe parandalon fryrjen e barkut.
 

 

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë