Loading…

4 benefitet e lëvores së bananës

  • 02/02/2017 | 18:13

4 benefitet e lëvores së bananës

Bananja është fruti më i famshëm në botë, përveç shijës së tyre të mrekullueshme, ky frut ka ëshë shumë benefite.
Bananja është e pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale. Por, ne gjithmonë i hudhim lëvoret e tyre, gjë që nuk duhet t’a bëjmë për shkak se ato kanë shumë benefite.


1. Shëron dhembjen e kokës
banana-peel
Merrnii një lëvorë te bananes dhe mbajeni ne ballë ose prapa qafes.

2. Shëron psoriazëm

Banana peel
Lëvorja e bananës e ushqen lëkurën, shëron lëkurën nga të kruarat si dhe shëron sëmundjen e psoriazës. Pastroni fytyrën me lëvore të bananes 2-3 herë në ditë dhe efektin mund t’a vëreni pas disa ditëve.

3. Zbardh dhëmbët

slippery banana skin on a white background
Me lëvorë të bananës pastroni dhëmbët 1 herë në ditë dhe do të shihni rezultatë mahnitëse për 1 javë të vetme.

4. Shëron të mavijosurat

shutterstock_254235883
Në vendin ku keni lëkurën e mavijosur, fërkoni me lëvorën e bananes.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë