Loading…

4 arsyet pse Vladimir Putin urren Hillary Clinton

  • 17/12/2016 | 09:39

4 arsyet pse Vladimir Putin urren Hillary Clinton

Presidenti Barack Obama është zotuar se do të hakmerret kundër rusëve për ndërhyrje në zgjedhjet e fundit  në SHBA, transmeton Gazeta Metro.


Por, pse Vladimir Putin është kundër Hillary Clinton.

Clinton ka mbajtur një profil të ulët që prej humbjes së saj në zgjedhjet e fundit ndaj Donald Trump, por në dotë me parë ajo i atribuohet humbjes së saj për lëshimin e një njoftim  nga drejtori i FBI-së 10 ditë para zgjedhjeve, duke e quajtur “sulm kundër amerikanëve”, të presidentit rus, Vladimir Putin.

Clinton kishte thënë se hakimet brenda Komitetit Nacional Demokratik dhe emailet e kryetarit  të fushatës, John D. Podesta, ishin rezultat i “përleshjeve personale” të Putinit kundër saj.

Por, pse Putin ka armiqësi kundër Clinton?

Këtu janë katër arsye pse Putin ka armiqësi me Clinton

 Ndërhyrja në Irak dhe Libi. Si senator, Hillary Clinton ka mbështetur fuqishëm  ndërhyrjen amerikane në Irakut. Pastaj, si sekretare e shtetit, ajo ka mbështetur fuqishëm fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër regjimit të Gadafit në Libi. Putin e kundërshtoi me forcë dy inkursione. “Kur e ashtuquajtura bota e qytetëruar përdor të gjithë fuqinë e saj ushtarake kundër një vendi të vogël, duke shkatërruar atë që është ndërtuar nga brezat, unë nuk e di nëse kjo është e mirë”, ka thënë Putin për operacionin në Libi.

222

Bombardimi i Serbisë. Bill Clinton ishte president kur vendet e NATO-s të udhëhequr nga Shtetet e bombarduan Serbinë në një përpjekje për të ndaluar persekutimin e saj të shqiptarëve etnikë në Kosovë. Rusët, të cilët nuk ishin konsultuar paraprakisht, e kundërshtuan me forcë sulmin ndaj aleatëve të tyre sllave. Më së fundmi në tetor, Putin, nuk ka pasur mardhënie të mira me Perëndimin, “Vetëm mos harroni se çfarë po ndodhte në lidhje me Jugosllavinë, të gjitha filluan nga atje”, kishte thënë Putin.

defense-gov_news_photo_990329-f-2171a-006

Zgjerimi i NATO-s. Presidenti Bill Klinton filloi zgjerimin e NATO-s në ish-bllokun lindor, pas rënies së komunizmit, një proces që ka parë organizata të mbrojtjes të rritet me një duzinë vendesh. Si sekretar i shtetit, Hillary Clinton inkurajuar përhapjen e mëtejshme të NATO-s. Putin ka kritikuar në mënyrë të përsëritur se zgjerimi si një kërcënim për sigurinë e vendit të tij, duke i thënë regjisori Oliver Stone kohët e fundit se Rusia reagon “emocionalisht” për veprime të tilla në ish sferën e saj të influencës dhe mund të ketë për të marrë “kundër-masa.”

 

5th May 1999 Visit US President Bill Clinton to NATO HQ Brussels. Left to right: general Wesley Clark (SACEUR); US President Bill Clinton; NATO Secretary General, Javier Solana.

Fushata e Hillary Clinton anti-Putin. Nëse ka një faktor që është përmendur më shpesh për të shpjeguar antipatinë e dukshme e Putinit për kandidatin demokrat për president, janë ekomentet e saj në zgjedhjet parlamentare në vitin 2011. Ka pasur tashmë akuza të përhapura të mashtrimit në votim, e cila i dha një shumicë të partisë së Putinit.

gfg

Pastaj Clinton, kishte bërë përpjekje  për ti “qetësuar” marrëdhëniet me Rusinë, u shpreh se zgjedhjet ishin “as të lira e as të drejta”,  pasi që  kishin shpërthyer demonstrata, kundër Putin në rrugët e Moskës.

“Putin më fajësoi publikisht mua për zemërim nga ana e popullit të tij, dhe kjo është vija e drejtpërdrejtë në mes të asaj që ai tha në atë kohë dhe për atë që ka bërë në këto zgjedhje”, ka thënë Clinton.

Putin u përgjigj duke akuzuar amerikanët për ndërhyrje në politikën ruse, duke thënë se amerikanët kritikuan disa nga figurat politike ruse, që më pastaj ndikuan te populli rus, gjersa pas kësaj kritike, populli, filloi të mbështësë  SHBA’në./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë