Loading…

3 raste kur nuk duhet të ndihmoni të tjerët

  • 23/11/2016 | 12:52

3 raste kur nuk duhet të ndihmoni të tjerët

Nganjëherë është më mirë që të mos i ndihmojmë njerëzit, së paku jo pa na kërkuar ata vetë ndihmë.

Kjo siç duket është njëra ndër këshillat më të mira që mund të marrim ndonjëherë.

Bright Side sjell tri raste kur nuk duhet të ndihmojmë të tjerët.

  1. Mos i ndihmo njerëzit të cilët nuk e meritojnë

Është më mirë që të mos ofroni ndihmë falas në rastet profesionale. Nësë dikush ka filluar një biznes të ri dhe ju keni përvojë në atë gjë, atëherë nuk ka asnjë arsye që ju të braktisni punën tuaj apo të ktheheni më vonë në shtëpi, vetëm që ta këshilloni atë.

Kështuqë, bëni kujdes se sa ndihmë mund të ofroni te të tjerët pa u paguarpër të. Poashtu, nësë atyre nuk ju intereson për ty, nuk keni pse ti ndihmoni. Mos harroni: para se të ndihmoni të tjerët, ju duhet të ndihmoni veten tuaj.

2. Mos i ndihmo njerëzit që nuk e vlerësojnë ndihmën tuaj

Ndoshta edhe ju jeni një prej atyre njrëzve që u pëlqën ti ndihmojnë të tjerët, qoftë edhe pa u kërkuar një gjë e tillë prej jush. Mirëpo, ka mundësi që kjo mënyrë e të vepruarit të jetë duke ju lënduar ju.

Nganjëherë të tjerët mund edhe të mos ju duan asapak për shkak se po u thoni të vërtetën që ata nuk e duan.

“Mënyra më e lehtë për ta kthyer një mik në armik është duke ja ofruar këshillën që ata nuk duan ta dëgjojnë”, është thënia që përshkruan më së miri këtë gjë.

3. Mos i ndihmo njerëzit nëse nuk e njihni atë punë shumë mirë

Nëse nuk keni njohurinë apo kohën e kërkuar që ju të ndihmoni të tjerët, më mirë mos e bëni atë.  Në këtë rast do të bëni më shumë dëme sesa në të vërtetë do të ndihmoni./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë