Loading…

3 ngjarje historike që kanë ndodhur me 25 janar

  • 25/01/2017 | 21:16

3 ngjarje historike që kanë ndodhur me 25 janar

Më 25 janar kanë ndodhur disa ngjarje historike nëpër botë, si hapja e tunelit hekurudhor mes Zvicrës dhe Italisë e shumë tjera


Ja tri nga to:

1.Me 25 janar 1906, është hapur tuneli hekurudhor  mes Italisë dhe Zvicrës. Projekti i Tunelit Simplon, filloi gjatë një konference zvicerane-italiane në korrik 1889, ku u ra dakord, për të ndërtuar një tunel hekurudhr gati 20 kilometra të gjatë perms Alpeve nëpër territorin e të dy shteteve nga Brig, Zvicër në Domodossola, Itali. Rruga e tunelit u përcaktua nga konsideratat ushtarake në mënyrë që kufiri shtetëror midis dy vendeve të ishte në mes të tunelit, për të lejuar secilin vend ta bllokonte ate në rast lufte.

2.Me 25 janar 1947, në Miami, Florida, ka vdekur  Alphonse Gabriel , i njohur si Al Capone ,gangster amerikan.  Al Capone ishte nga Brooklyn, New York, dhe në moshë të re u përfshi në veprime kriminale.

1000509261001_1904660285001_history-weeds-al-capone-sf

3. Me 25 janar 1955 Bashkimi Sovjetik i jep fund gjendjes së luftës me Gjermaninë.
images

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë