Loading…

3 menyrat si të konsumojnë fëmijët më shumë tërshërë

  • 22/09/2018 | 14:55

3 menyrat si të konsumojnë fëmijët më shumë tërshërë

Përgatisni së bashku me fëmijët biskota me tërshërë.


Zevendesojuni adoleshentëve drithërat e zakonshëm të mëngjesit, me tërshërë, mjaltë dhe stafidhe, të përgatitura në shtëpi me qumësht.
Vendosni tërshërë në supat që përgatisni, ne fund te gatimit.
Krem me banane

Përgatitja 10min / Gatimi 5-7min / 4 racione

225gr tërshërë e shtypur
550gr qumësht me pak yndyrë
2 banane të maturuara, të prera në feta
pak kanellë
4 lugë të vogla mjaltë
Përgatitja

Zieni tërshërën me qumështin duke e përzier vazhdimisht.
Shpërndani qumështin me tërshërë në 4 tasa dhe vendosni tërshërën përsipër. I hidhni pak kanellë dhe mjaltin dhe e shërbeni të ngrohtë.
Biskota me tërshërë

Përgatitja 15min / Gatimi / 15-20min / 9 copë

3 lugë të mëdha miell që fryhet vetë (miell per kek)
3 lugë të mëdha sheqer kaf
100gr tershere e shtypur
1 luge të madhe rrush të thatë
2 lugë të mëdha fara kungulli
1 lugë të madhe fruta të thatë te prerë dhe të pjekur
100gr gjalpë
1 luge mjaltë
Përgatitja

Vendosni letër furre në tepsi dhe lyejeni me gjalpë. Në një tas hidhni miellin, sheqerin, tërshërën, rrushin e thatë, farat dhe frutat e thatë, dhe i përzieni mirë.
Vendosni në tenxhere gjalpin dhe mjaltin dhe i ngrohni vetëm pak sa te shkrijë gjalpi. E vendosni mbi përbërjen e tërshërës dhe përzieni mirë.
Vendosni masën e formuar në tepsi dhe e shtypni me duar në mënyrë që të shtrohet uniform. E piqni në furrë të nxehur në 200 gradë C që më parë, për 20 minuta. E nxirrni nga furra, dhe ndërkohë që është e ngrohtë, e prisni me kujdes në 9 katrorë të vegjël. I lini të ftohen në tepsi.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë