Loading…

3 këshilla për ecje të sigurt kur moti s’është i mirë

  • 28/05/2017 | 18:01

3 këshilla për ecje të sigurt kur moti s’është i mirë

Rrëshqitjet e shumta në akull shpeshëherë kanë arrdhur deri të lëndimet shumë të rënda trupore.


Ja disa këshilla si t`ia bëni që të rrini larg rrezikut.

  • Lironi duart

Përderisa jeni duke ecur, duar e juaja në asnjë mënyrë nuk duhet të jenë në xhep dhe as t`i keni të nxëna.

Sepse në rast që rrëzoheni e keni të pamundur që të mbroheni apo mbaheni.

  • Rrini larg atleteve dhe këpucave me shtresë të rrafsht

Të gjithë ata që dalin në borë apo shi, duhen ta kenë parasysh se nëse dilni me atlete apo  këpucë me shtresë të rrafshë dukshëm rrëshqitja do të jetë më e rrëzitshme.

  • Ecni më ngadalë

Që të jeni më të sigurtë, gjithsesi rekomandohet që të ecni më ngadalë dhe me hapa të sigurta.  Në rast që keni edhe diçka për tu mbajtur dhe ndihmuar ecjen tuaj do të ishte edhe më mirë. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë