Loading…

3 kemikate që përmban llaku i thonjëve dhe mënyra si e dëmtojnë shëndetin

  • 06/07/2017 | 22:35

3 kemikate që përmban llaku i thonjëve dhe mënyra si e dëmtojnë shëndetin

Lyerja e thonjëve apo manykiri mund të përmbajë kimikate toksike si dibutil ftalati, toluen dhe formaldehid.


Të tri kemikatet e përfshira në studim konsiderohen si një “trio toksike” sepse ekspozimi për një kohë të gjatë ndaj këtyre kimikateve specifike mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, transmeton gazetametro.net

Toluen

Përdoret për të mbajtur përbërësit e manikyrit të bashkuar në formë likuide dhe gjendet gjithashtu në benzinë. Ekspozimi ndaj këtij kimikati shkakton dëme në sistemet nervore dhe riprodhuese.

Simptomat përfshijnë dhimbje koke dhe acarim të syve e fytit.

Formaldehidi

Ky kimikat i shtohet manikyrëve si një agjent i ngurtë për të dezinfektuar manikyret . Ekspozimi për një kohë të gjatë ndaj këtij kemikati është i lidhur me rritjen e shpejtë të qelizave anormale.

Dibutil ftalat

Ky përbërës është i ndaluar në disa vende evropiane, pasi është i njohur si një përbërës që shkakton dëme në organet riprodhuese./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë