Loading…

3 gjëra që s’i keni ditur për ‘Tom & Jerry’

  • 02/06/2017 | 08:26

3 gjëra që s’i keni ditur për ‘Tom & Jerry’

Animacioni që ka fituar edhe çmimin “Oscar”.


Tom dhe Jerry janë dy personazhet më të dashur të fëmijëve, por jo vetëm. Beteja e vazhdueshme dhe sherret me humor ndërmjet këtyre personazheve ka bërë që ky film vizatimor të bëhej më i famshmi i të gjitha kohërave dhe vazhdon të jetë një ndër filmat më të dashur për të gjithë.

Por, a keni menduar ndonjëherë për fillet e këtij filmi apo edhe sukseset e tij?

“Tom & Jerry”, nuk janë quajtur gjithmonë kështu!
Për dikë është e pamundur që këto dy legjenda nuk janë quajtur prej fillimi Tom dhe Jerry, por kjo është e vërtetë. Në daljen e tyre të parë në vitin 1940 Tom quhej Jasper, ndërsa Jerry-t iu referoheshin si Jinx, shkruan rtv21.tv.

“Tom & Jerry”, ka fituar çmimin Oscar!
Për një film të animuar me një mace dhe mi është mjaftë mbresëlënëse çmimi “Oscar” ku shumë yje të filmave e “xhelozojnë”.

Në vitit e 60-ta “Tom & Jerry” ishte bërë nga çekosllavakët.
A e keni ditur që 13 episoda të filmit të animuar Tom & Jerry janë çeke, ku animacioni ishte me një ton më të lartë, ishin më luftarake, më më vështirësi dhe me efekte të përsëritshme të zërit.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë