Loading…

3 gjëra nuk duhet t’i mbani kurrë nën lavaman

  • 03/02/2022 | 21:30

3 gjëra nuk duhet t’i mbani kurrë nën lavaman

Një vend i mirë për të filluar pastrimin e shtëpisë ëshët dollapi nën lavaman.


Është i vogël, prandaj edhe njerëzit e mbajnë atë si një hapësirë të mbushur me gjëra, transmeton portal arbresh.info

Ekspertja për mirëmbajtje të shtëpive, Jane Underëood, ka theksuar se shumica e njerëzve vendosin nën lavaman lecka të panevojshme, që zakonisht i përdorin për pastrim.

Ajo thekson se duhet bërë shumë kujdes me gjërat që vendosni nën lavaman dhe ato janë si më poshtë.

Kimikatet e rrezikshme

Pastruesit e fortë si zbardhuesi duhet të jenë në një vend më të sigurtë, ose në bodrum, larg vendit ku fëmijët kanë mundësi t’i prekin ato.

Produktet e ndezshme

Holluesit, lustruesit, bojërat dhe llaqet dhe disa agjentë pastrimi mund të ndizen spontanisht në kushte të caktuara, dhe kjo zakonisht ndodh me copa të lyera me vaj pasi i përdorim, p.sh. për aplikimin e llakut në mobilje.

Peshqirët dhe qeset e letrës

Këto sende nuk futen nën lavaman, sepse uji mund t’i shkatërrojë ato, prandaj është më mirë që t’i ruani në ndonjë dollap kuzhine ose në një vend të ngjajshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë