Loading…

3 fakte psikologjike të cilat nuk i keni ditur për veten

  • 11/04/2017 | 14:11

3 fakte psikologjike të cilat nuk i keni ditur për veten

Fakte interesante psikologjike, të cilat japin një kendvështrim ndryshe nga ajo që dini.


Këto janë 3 fakte psikologjike:

1 . Ju punoni më keq nën stres

Ky është një fakt psikologjik ju duhet ta mbani në mend! Nëse ju jeni nën stres, truri juaj nuk punon si duhet. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme për të marrë një ditë pushimi para një testi apo detyre të rëndësishme. Jepini vetes një pushim për të mirën e shëndetit dhe punës tuaj.

2 .Iluzion i progresit është motivues

Iluzioni i progresit është shumë motivues! Sipas hulumtimeve, në qoftë se ju besoni se jeni duke përparuar drejt një qëllimi, ju do të lëvizin më shpejt në drejtim të arritjes së këtij qëllimi.

3 . Ju mund të mbani mend 3-4 gjëra në të njëjtën kohë

Profesor Alan Baddeley i Universitetit të Nju Jorkut ka kryer një studim mbi kujtesën dhe ka gjetur se njerëzit janë në gjendje për të kujtuar 3-4 gjëra në të njëjtën kohë për rreth 20 sekonda dhe ju do t’i harroni ato nëse nuk përsëritet informacionin. Herën tjetër që ju duhet të mbani mend diçka koordinoni informacionet një nga një për ta bërë më të lehtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë