Loading…

3 fakte interesante për Festën e Bajramit

  • 25/06/2017 | 21:47

3 fakte interesante për Festën e Bajramit

Festa e Bajramit festohet nga të gjithë myslimanët në të gjithë botë. Dita e Bajramit është edhe përmbyllje e muajit të Ramazanit, ku besimtarët kanë agjëruar nga lindja deri në perëndim të dielli.


Më poshtë janë 3 fakte interesante rreth festës së madhe myslimane, shkruan gazetametro.net.

  • Mëngjes para faljes së Bajramit

Është një zakon që duhet të hahet diçka, para se të shkohet në xhami për faljen e Bajramit. Sipas Profetit, parapëlqehet që të hanë ndonjë ëmbëlsirë, sikur që është e famshmja bakllava.

  • Festë shtetërore

Në vendet myslimane, gjatë kësaj feste nuk punon askush dhe për tre ditë rradhazi kanë edhe festë shtetërore.

  • Dhurata fëmijëve-dhënia e parave

Myslimanët më herët, ju kanë atyre fëmijëve që kanë qenë të varfër dhe kanë pasur nevojë për to.  Por, gëzimi i fëmijëve e ka bërë që kjo traditë të shpeshtohet dhe t’i jepen para si dhuratë çdo fëmije, ku bëhet fjalë për një shumë simbolike./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë