Loading…

3 arsyet pse duhet të flini të zhveshur

  • 14/05/2017 | 09:27

3 arsyet pse duhet të flini të zhveshur

Ka disa përfitime shëndetësore nëse i hiqni të gjitha rrobat gjatë fjetjes. Bright Side rendit disa nga arsyet sepse njerëzit duhet të flenë nudo:

Ne flemë më mirë kur temperatura e trupit është e vogël

Sipas shkencëtarëve, ne bëjmë gjumë shumë më të mirë kur temperaturën e trupit e kemi të ulët. Sa më pak rroba kemi në trup, aq më pak nxehtësi kemi.

Ndihemi më afër emocionalisht me partnerin

Kur flemë lakuriq me partnerin, oksitoksina prodhohet nga trupat tonë në kuantitete shumë më të mëdha. Oksitoksina njihet edhe si “hormon i dashurisë” që na përmirëson disponimin, e mirëmban sistemin e imunitetit dhe na ndihmon të kemi emocione të intimitetit.

Na merr gjumi më shpejt dhe zgjohemi më lehtë

Veç të tjerave, fjetja lakuriq na ndihmon të flemë më shpejt dhe të zgjohemi më herët./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë