Loading…

4 vendet më të lira për jetesë

  • 27/11/2016 | 11:01

4 vendet më të lira për jetesë

Sipas raportit të EIU-së të titulluar “Kostoja e jetesës në të gjithë botën”, tregon për mënyrë se sa është e shtrenjtë apo e lirë jeta në shtete të ndryshme të botës.

Pas analizimit të dhënave nga kostot e ushqimit dhe karburantit, EIU ka bërë një listë në të cilën tregon se cilat janë vendet më të shtrenjta dhe më të lirat për të jetuar. Kjo është lista:

1. New Delhi, Indi (Është qyteti më i shtrenjëtë për në jetuar në Indi, por në fakt është qyteti më i lirë në top 8 vendet më të lira për të jetuar në botë)
india

2. Karachi, Pakistan (Ushqimi, transporti si dhe vendbanimi janë relativisht të lira ngase kriminaliteti në këtë qytet është i lartë)
three-swords-was-built-by-late-pakistani-prime-minister-in-karachi-pakistan-1600x1064

3. Algiers, Algjeri (Ushqimi, transporti si dhe vendbanimi janë super të lira)
algjeri

4. Lusaka, Zambi (Është qyteti më i madh në vend dhe gjithashtu qëndër për tregti)
lusaka

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë