Loading…

21 fakte interesante nga bota

 • 20/12/2016 | 21:14

21 fakte interesante nga bota

Bota në të cilën jetojmë ne është plot të papritura, gjëra interesante, të cilat nganjëherë na duken të pabesueshme megjithatë janë të vërteta.


Gazetametro.net ka bërë një përmbledhje të kurioziteteve nga e gjithë bota, të cilat janë mjaft interesante.

 • Çdo dy minuta, ne bëjmë më shumë fotografi se e gjithë raca njerëzore që bëri në shekullin e 19-të.
 • Universiteti i Oxfordit është më i vjetër se Perandoria Aztec.
 • Është e vështirë të besohet, por në SHBA ka aq biblioteka se ka edhe degë të McDonalds-it.
 • Titaniku është anija që konsiderohet si anija e parë gjigante në botë. Kapaciteti ka qenë 46000 tonë, me gjatësi 268 m dhe lartësi 53 m. Mund të udhëtonin 1343 udhëtarë.
 • Arabia Saudite importon deve nga Australia.
 • Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë, ndërsa Albert Einstein deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.
 • Fluturat shijojnë me anë të këmbëve.
 • Truri njerëzor ka kapacitet të ruajë gjithçka që njeriu përjeton.
 • Sipërfaqja e Plutoni është më e vogël se ajo e Rusisë.
 • Më Jupiter dhe Saturn bie shi diamantesh.
 • Në një gotë me ujë, ka më shumë atome sa ka në të gjitha oqeanet e botës.
 • Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.
 • Thuajse në çdo specie gjitarësh, femrat jetojnë më gjatë se meshkuj
 • Mbi 350 milionë njerëz vuajnë nga Çrregullimi i Varësisë ndaj Facebook-ut
 • Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Clintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200.000 ekzemplarë të tij.
 • Çokollata është bërë për herë të parë në Irlandë.
 • Pijanecët më të shumtë në botë janë në Irlandë. Çdo personi i takon të pijë mesatarisht 12,3 litër pije alkoolike, verë, birrë etj.
 • Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
 • Duhanxhinjtë më të shumtë ndodhen në Kinë. Sipas llogaritjeve të fundit, në Kinë janë shitur 1,69 bilionë cigare (më shumë se në çdo vend tjetër). Në gjithë botën janë shitur 5,5 bilionë cigare.
 • Ne 1 kg limon ka me tepër sheqer se në 1 kg luleshtrydhe.
 • Shteti me më tepër rrugë të asfaltuara në të gjithë botën mendohet të jetë Franca. Madje kjo është shënuar edhe në rekordet Gines. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë