Loading…

20 foto të jashtëzakonshme historike që do t’ju habisin

  • 14/05/2017 | 12:36

20 foto të jashtëzakonshme historike që do t’ju habisin

Mes miliona fotografive të së shkuarës, janë disa që e tregojnë historinë nga një tjetër perspektivë.

Më të bukurat prej tyre të ndihmojnë të imagjinosh më mirë se një libër apo film çfarë do të thotë të jetosh atë moment, tashmë të humbur përgjithmonë, përcjell gazetametro.net.

Përvojat e dëshmitarëve të heshtur të historisë që ata përshkruajnë, kurrë nuk do të përsëritet më në këtë Tokë.

Një provë  buzëkuqit, 1950. Në shekullin e njëzetë, njerëzit u ftuan në fabrika të mëdha të cilat prodhonin buzëkuq për të vepruar si ‘budalla’ për produktet e reja.

Robin Williams veshur si një nxitës i tifozëve, 1979.

Lëndë drurore, Portland, SHBA, 1915.

Shërimi i një problemi mbrapa me një ari. Rumani, 1946.

Ajnshtajni në plazh, 1939.

Një makinë për spërkatjen e parfumit, 1952.

Mis Zelanda e Re bie pa ndjenja gjatë garës ‘Miss Universe’, 1954.

Një foto e grupit të elektricistëve ushtarakë, 1918.

Ernest Hemingway duke peshkuar, 1904.

Sophia Loren në Moskë, 1965.

Kali më i madh në botë, 1928.

Shpaketimi i kokës së Statujës së Lirisë, 1885.

Salvador Dalí puth dorën e aktores Raquel Welch, 1965.

Ndryshimet në klasë, Britania e Madhe, 1937.

Një vajzë e re Inuit me qenin e saj huski, 1949.

Gagarin në një fabrikë të Carlsberg, 1962.

Fawzia Fuad, princesha e Egjiptit dhe mbretëresha e Iranit, 1939.

Testimi i një helmetë rugby, 1912.

Robin Williams ende i panjohur (djathtas) në Central Park, 1974.

Eksploruesi polar Peter Freuchen me partnerin e tij, 1947./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë