Loading…

19-vjeçari shqiptar vret gjyshen e tij në Zvicër

  • 18/10/2018 | 11:14

19-vjeçari shqiptar vret gjyshen e tij në Zvicër

Të marten në mbrëmjen është vrarë një grua, edhe atë nga nipi i saj në Zvicër. Siç njofton Albinfo, i dyshuar është shqiptari Fatmir T.


Familja, me prejardhje nga Maqedonia, disa vite më parë ishte zhvendosur nga Italia në Zvicër.

Vrasja është kryer në një ndërtesë banimi në Frauenfeld. Disa orë më vonë, Policia Kantonale e Cyrihut arrestoi një 19-vjeçar në Aeroportin në Kloten.

Menjëherë pas krimit, Fatmir T. shkoi në një stacion policor dhe e dorëzoi telefonin e tij celular. Kjo është konfirmuar nga Policia Kantonale e Thurgaut, shkruan “20 Minuten”.

Pasi në këtë moment, ende nuk ka pasur ndonjë thirrje emergjente për krimin e kryer, policia nuk ka pasur kurrfarë njohurishë dhe nuk ka pasur arsye ta arrestojë. Mbetet e pa qartë përse ai e ka dorëzuar celularin në polici, nëse ka dashur të lokalizojë vendngjarjen, apo ndoshta edhe ka regjistruar momentin e krimit. Telefoni celular do të hulumtohet me forenzikë.

Sipas disa deklaratave, i riu kishte kohë që kishte pasur probleme psikike. Thuhet se këto u bënë të dukshme rreth një muaj më parë. “Ai ishte pranuar në një klinikë në Frauenfeld, por më pas është liruar”.

Fatmir T. ka pasur probleme të drogës. Përveç kësaj, policia kishte ardhur shpeshë në këtë familje: “Rreth katër javë më parë policia dhe një ambulancë kanë qenë këtu. Dikush nga familja ishte dërguar në spital “, thotë një i ri.

Ishte një “operacion mjekësor”, siç thotë Matthias Graf, zëdhënës i policisë kantonale në Thurgau. Intervenimi nuk ka qenë për shkak të përdorimit të drogës, informon më tej Albinfo.ch.

I dyshuari për vrasjen në Frauenfeld është një adhurues i flaktë i armëve: Në mësimin e tij të praktikës, disa ditë më parë ai ishte shfaqur me një pistoletë. Në profilin e tij në Facebook, ai gjithashtu kishte postuar fotografi të pushkës, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch.

Fatmir T. gjithashtu shkaktoi një tollovi në vendin e tij të praktikës. Elektricisti i ardhshëm, nga fundi i javës së kaluar kishte marrë një armë në vendin e tij të praktikës në Aadorf. Me këtë rast, ishte alarmuar edhe Policia Kantonale e Thurgaut.

Zëdhënësi i policisë Matthias Graf, ka deklaruar se bëhej fjalë për një pistoletë të rreme dhe ajo i është konfiskuar. “Nuk kishte asnjë kërcënim, kështu që nuk kishte asnjë arsye për paraburgim”, thotë më tej Graf. Fatmir T. ishte një adhurues i flaktë i armëve të zjarrit: në profilin e tij në Facebook, ai postoi fotografi me një pushkë.

Siç raportojnë më tej banorët, familja, me prejardhje nga Maqedonia, disa vite më parë ishte zhvendosur nga Italia në Zvicër. Për herë të parë në Aadorf TG, ndërsa para një viti në Frauenfeld, informon Albinfo.ch.

Sipas Policisë Kantonale të Thurgaut, Fatmir T. është intervistuar gjatë pasdites të së mërkurës. Trupi i viktimës është në Institutin për Mjekësi Ligjore për autopsi në St. Gallen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë