Loading…

18 thënie nga Dostojevski

  • 15/12/2016 | 22:53

18 thënie nga Dostojevski

 Fyodor Dostoyevsky është njëri prej shkrimtarëve më të njohur botërorë. Ai në mënyrë të përkryer në veprat e tij shtjellon pyetjet që kanë të bëjnë me jetën dhe vdekjen.


Këto janë 18 thëniet më të njohura nga ky autor.

Jemi të sigurt se ato do të shërbejnë si “ushqim” për mendimet e juaja:

Ju duhet ta duani jetën më shumë sesa vetë kuptimin e saj.

Ndërmarrja e një hapi të ri në jetë dhe shqiptimi i një fjale të re, janë veprimet që njerëzit i frikësohen më së shumti.

Ka një kufi në mendjen e të gjithëve përtej të cilit është e rrezikshme për të shkuar. Pasi të keni kaluar këtë linjë, është e pamundur për të shkuar mbrapa.

Nuk ekziston gënjeshtër në lumturi, por në mënyrën e arritjes së saj.

Kur ndalon së lexuari libra, pushon së menduari.

Nuk e gjen lirinë duke e kufizuar veten por duke kontrolluar atë.

Lumturia nuk vjen prej gjendjes komfore por fitohet përmes rrugëtimit të vuajtjes.

Një një zemër vërtet të dashuruar, ose xhelozia vret dashurinë, ose dashuria-xhelozinë.

Nuk nevoitet shumë për të shkatërruar një person. E gjitha duhet bërë është ta bindësh që puna e tij është totalisht e padobishme dhe e parëndësishme.

Heshtja është gjithmonë e mrekullueshme. Një njeri i heshtur është gjithmonë më i bukur sesa një tjetër që vetëm flet.

Një njeri mund të jetë intelegjent, por për të vepruar në mënyrë të zgjuar, vetëm intelegjenca nuk mjafton.

Kurrë nuk do të mund të arrish në destinacionin tënd nëse ndalesh dhe hedh me gurë secilin qen që të lehë gjatë rrugës.

Dua të flas me një njeri për cdo gjë që flas me vetën kur jam në vetmi.

Është e pabesueshme se cfarë mrekullie mund të bëjë një rreze dielli në shpirtin tënd.

Duhet të flisni hapur me të tjerët. Një fjali e thënë me sinqeritet të plotë duke shikuar në sytë e tjetrit vlen më shumë sesa dhjetra faqe të librave.

Njeriu ndihet i vdekur pa një qëllim në jetë.

Mos e mbushni kujtesën tuaj me ofendimet që keni marrë pasi nuk do të lini hapësirë për momentet e bukura që keni përjetuar.

Bukuria do ta shpëtojë botën.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë