Loading…

14 milionë tonë mbetje plastike në fund të oqeaneve

  • 07/10/2020 | 10:57

14 milionë tonë mbetje plastike në fund të oqeaneve

Ndotja plastike është një fenomen negativ qe ka prekur edhe terrenet më të vështira të tokës. Tani shkencëtarët tregojnë se sasi tepër të mëdha po qëndrojnë në fund të oqeaneve.


Rreth 14 milionë tonë të mikroplastikës mendohet se pushojnë në thellësitë e deteve, 35 herë më shumë se plastika që lundron në sipërfaqe.

Zbulimi është bërë nga një studim i Agjencisë Kombëtare të Shkencës në Australi. Duke përdorur një robot nënujor, kërkuesit mblodhën 51 kampionë nga disa zona të ndryshme në ujërat e Australisë.

Studimi i tyre zbuloi se në fund të deteve dhe oqeaneve ka 35 herë më shumë ndotje plastike nga se mendohej nga vlerësimet e kaluara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë