Loading…

13 fotografi të çasteve më kulmore historike (Foto)

  • 27/11/2016 | 13:04

13 fotografi të çasteve më kulmore historike (Foto)

Këtu janë disa nga shkrepjet e momenteve më kulmore në histori. Këto imazhe të rralla tregojnë disa nga momentet dhe njerëzit më me ndikim në botë.

Për fatin tonë të mirë, fotografët ishte atje për të kapur dhe shpërndarë këto momente./gazetametro.net

1. Ekzekutimi me top, në Shiraz, Iran, në pjesën e fundit të shekullit të 19-të

1-optimized2

 

2. Selfie rreth vitit 1920

16-selfi

 

3. Një fotografi e rrallë me ngjyrë e dy grave parisiene e bërë rreth vitit 1930

15-dy-parieiene-1930

 

 4. Derisa ia tregojnë Hitlerit modelin e Porshes, 1930

14-hitler

 

5. Georges Blind, një anëtar i Rezistencës Franceze, i buzëqesh pushkatimt nga gjermanët, Tetor 1944

13

 

6. James Dean në arkivolin e një sipërmarrësi lokal në qytetin e tij në vitin e aksidentit të tij me makinë ku edhe vdiq, Janar 1955

dean

 

7. Fidel Kastro duke luajtur bejsboll në Havana, 1959

12-kastro

 

8. Një grua iraniane para Revolucionit Islamik, 1960

11

 

9. Banorët e Berlinit Perëndimor ua tregojnë fëmijët gjyshërve të tyre që banojnë në anën lindore, 1961

10

 

10. Frank Sinatra duke zbritur  nga  një helikopter me një pije në dorë, 1964

9

 

11. Rien në Hotel Dunes në Las Vegas, pëndersa njëriu ulej në Hënë, 1969.

7

 

12. Pele duke bërë një pushim në fushën e klubit hungareze të futbollit MTK, gjatë filmit të “Escape to Victory”, 1980.

pelle

 

13. Steve Jobs dhe Bill Gates duke diskutuar të ardhmen e kompjuterit në shtëpinë e Jobs, Palo Alto, 1991

40-optimized

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë