Loading…

121 vjetori i kinemasë (Video)

  • 28/12/2016 | 21:13

121 vjetori i kinemasë (Video)

Data 28 e dhjetorit të vitit 1895, me shfaqjen e filmit nga vëllezërit Auguste dhe Louis Lumière, shënohet edhe lindja e kinemasë.  


Sot, siç transmeton gazetametro.net bëhen 121 vjet nga ku daton kinemaja.

Salon Indien du Grand Café në Paris, ishte vendi ku u shfaq projeksioni “Punëtorët, dalja nga fabrika Lumière” dhe kjo ditë bëri që të nis arti i shtatë që njihet si kinematografia.

Filmi ka evoluar nga ajo kohë, por historia dhe të parët që nisen janë shkak që ne shohim filmin./gazetametro.net

Shihni më poshtë projeksionin e parë, dhe një retrospektivë 121 vjeqare të filmit:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë