Loading…

120,000 armen pritet të largohen nga Nagorno-Karabakh, i frikësohen represionit nga Azerbajxhani

  • 25/09/2023 | 14:23

120,000 armen pritet të largohen nga Nagorno-Karabakh, i frikësohen represionit nga Azerbajxhani

120,00 armen etnik të Nagorno-Karabakhut do të largohen drejt Armenisë pasi që nuk dëshirojnë të jetojnë në Azerbajxhan dhe i frikësohen një spastrimi etnik kanë thënë përfaqësuesit lokal për mediat perëndimore, transmeton Gazeta Metro.


Kryeministri armen gjithashtu ka thënë se armenët e Karabakhut me shumë gjasë do të largohen nga rajoni dhe se Armenia është e gatshme ti pranoj ata pas humbjes nga Azerbajxhani në rajonin separatist që nga periudha e Bashkimit Sovjetik, raporton Reuters.

Karabhaku është ndërkombëtarisht i njohur si pjesë e Azerbajxhanit mirëpo ishte jashtë kontrollit të Bakus gjë që ka ndryshuar pas armërpushimit të 20 shtatorit.

Azerbajxhani ka garantuar se do të respektojë të drejtat njerëzore dhe se do të integroj rajonin megjithatë armenët i frikësohen represionit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë