Loading…

12 thënie nga shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

 • 30/06/2017 | 22:50

12 thënie nga shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez, njohur ndryshe si Gabo, është shkrimtar i njohur kolumbian.


Ai ka lindur më 6 mars të vitit 1927 dhe ka vdekur më 17 prill të 2014.

Ka mbi 16 botime të përkthyera në gjuhen shqipe. Është shumë i dashur për publikun, dhe thënie e tij kanë prekur shumë ndjenjat e njerëzve, përcjell gazetametro.net

Më poshtë kemi përzgjedhur 12 thënie nga ai: 

 • Askush nuk i meriton lotët tu, dhe ai që i meriton, nuk do të bëj për të qarë
 • Thjesht sepse dikush nuk të do në mënyrën që ti do dëshiroje, nuk do të thotë që ai/ajo nuk të do me gjithë forcën e vet
 • Një shok i vërtetë është ai që të mbanë dorën dhe prek zemrën tënde
 • Mënyra më e keqe për ti ndjerë mungesën dikujt është të ulesh pranë  tij/saj dhe ta dish se s’do e kesh kurr atë.
 • Asnjeherë mos rresht së qeshuri, as kur je i/e merzitur, dikush mund të bjerë në dashuri me të qeshurën tënde.
 • Ti mund të jesh thjesht një njeri më shumë në këtë botë, por për dikë, je vet bota
 • Mos e harxho kohën tënde me dikë që nuk i intereson ta kaloje kohën me ty
 • Ndoshta Zoti do që ti të takosh disa njerëz të gabuar përpara se të takosh të duhurin, kështu që bëhu mirënjohes
 • Mos qaj sepse i erdhi fundi. Buzeqesh sepse ndodhi
 • Gjithmonë do ketë njerëz që do të të lëndojnë, kështu që ti ke nevoje të vazhdosh të besosh, thjesht ki kujdes
 • Nuk të dua për atë që ti je, por për atë që jam unë kur jam prane teje
 • Bëhu një njeri më i mirë dhe të jesh i sigurt se e njeh mirë veten, përpara se të njohësh dikë të ri dhe të shpresosh se ky person të njeh. /gazetametro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë