Loading…

12 rregulla që çdo nënë duhet ti dijë për rritjen e vajzave

  • 30/11/2016 | 11:01

12 rregulla që çdo nënë duhet ti dijë për rritjen e vajzave

Në përgjithësi rritja e fëmijëve nu është një gjë e lehtë, mirëpo kësaj radhe do të flasim veçmas për rritjen e vajzave.

Në vazhdim janë 12 këshilla që çdo nënë duhet ti ketë parasysh për rritjen e vajzës së tyre.

1. Ti këshilloni ato për menstruacione nuk është e thjështë, por është e domosdoshme

Nëna duhet të jenë të përgatitura kur vajzat e tyre të përballen me menstruacione. Është detyra e nënës që të jetë e hapur mbi atë se çka po ndodhë me trupin e bijës së tyre në adoleshencë.
     

    2. Grimi i nënës, tashmë është edhe i vajzës

Me kalimin e kohës nëna duhet ti mësojë vajzës së saj për rëndësinë e grimit për kujdesin e fytyrës dhe shëndetit të saj. Në fillim grimi është veç një lojë më shumë për të, mirëpo pas disa viteve vajza juaj duhet të ketë të qartë kur, si dhe sa duhet ta përdorë atë.

 

  1. Të tjerët e shohin atë si të rritur, para se ajo të jetë e tillë

Njerëzit përreth jush kanë një prirje që ‘’ti rrisin vajzat tuaja para kohe’’ dhe është detyra juaj që ju ti mbani ato vajza sa më shumë që të jetë e mundur. Varësisht nga mosha e bijës suaj, ju duhet të kujdeseni që ajo të ketë veshjen e duhur, të ketë telefon personal kur të ketë një moshë më të pranueshme, dhe kur apo si të përdorë grimin.

 

4. Përkrahni lidhjen e vajzës tuaj me babanë e saj

Ato padyshim që kanë nvojë për dashurinë e nënës. Mrëpo, dashuria e babait luan poashtu një rol të rëndësishëm në jetën e saj. Falë asaj dashurie ato do të kenë marrëdhënie më të mira me meshkuj në jetën e tyre, dhe do kenë më pak gjasë që të mashtrohen nga meshkujt.

 

5. Mësoni asaj rëndësinë që ka kursimi i parave

Kjo është një gjë e rëndësishme sepse nëse ato marrin një edukatë të mirë në këtë drejtim do të kenë edhe më shumë mundësi që asnjëherë të mos jenë të varura financiarisht nga dikush tjetër.

 

  1. Bëni kujdes se si flisni para tyre për trupin tuaj

Ju do jeni shembull për të se si femrat duhet të trajtojnë trupin e tyre. Shprehuni mirë për trupin tuaj kur jeni afër bijave tuaja. Kështu ajo do mësohet të respektojë trupin e saj dhe mbi të gjitha të kujdeset për shëndetin e saj fizik.

 

  1. Mbrojeni vajzën tuaj, por krijoni hapësirë që ajo të jetë e zoja e vetes

Bota ka nevojë për më shumë femra të forta e të guximshme. Andaj, është e rëndësishme që përveç që ti tregoni asaj se ju do e ndihmoni atë, poashtu ta lëshoni situatën në dorën e saj shpesh herë.

 

  1. Bëni komplimente edhe për gjëra tjera përveç pamjes së saj

Për vajzën tuaj është me rëndësi të kuptojë se ajo vlen më shumë se dukja e saj fizike. Prandaj, flisni me të edhe se sa e mençur apo e sjellshme është ajo.

 

  1. Mësoni asaj se kufinjtë janë me rëndësi

Duhet të shfaqni kufinjtë tuaj ndaj mënyrës se si të tjerët ju trajtojnë, kshtu edhe ajo do të dijë të krijojë respekt për veten, dhe të ketë kufinjtë e saj.

 

  1. Këshilloni atë që të ndjekë ëndrrat dhe pasionet e saj

Bëhuni një shembull i atillë që ajo të kultivojë dëshirën dhe gxumin që ti ndjekë ëndrrat dhe pasionet e saj në jetë.

 

  1. Mësojeni atë si të sillet mençur kur është nën praninë e gjinisë së kundërt

Kur ajo të vijë për të ju treguar diçka, ju duhet të shfaqni vlerësim dhe besim ndaj fjalëve të saj. Kështu, ajo do ndjehet më e hapur dhe e sigurtë në veten e saj.

 

  1. Ndihmojeni atë të kuptojë që trupi i saj meriton respekt

Duhet të keni bisedë të hapur me të mbi atë se çka është e pranueshme e çka jo në një lidhje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë