Loading…

12 portrete që dëshmojnë kontrastet njerëzore

  • 15/01/2017 | 18:21

12 portrete që dëshmojnë kontrastet njerëzore

Fotografi Mark Laita ka bërë një projekt me emrin “Created equal” (Të krijuar të barabartë), duke paraqitur portrete njerzish krejtësisht të ndryshëm nga njëri-tjetri.


Ky projekt autorit i ka marrë kohë 8 vjet për ta përfunduar. Laita vizitoi dyzet e tetë shtete amerikane, duke marrë fotografitë e të gjitha llojeve të njerëzve që ka takuar gjatë rrugës. Ajo që ka paraqitur Laita janë në këtë projekt janë ndryshimet e mëdha të personave në fotografi, në vende të ndryshme, ku nëse kthehemi mbrapa shohim se të gjithë kemi lindur njejtë dhe me pamje të njejta, për dallim nga ajo që kemi sot, dhe fati që po na përcjellë.

268455-850-1447404372mark-laita-created-equal-11Një balerinë dhe një boksier

268405-850-1447404372mark-laita-created-equal-10Një muzikant metroje dhe një muzikan profesional

268355-850-1447404372lingerie_m_6_2007Një modele që reklamon të brendshme dhe një grua ndryshe nga ajo

268605-850-1447404372mark-laita-created-equal-20Adoleshentë krejtësisht të ndryshëm

267655-850-14474043721Një body-builder dhe një fermer

268305-850-1447404373laitas7Murgeshat dhe prostitutat

267905-850-14474043733Një udhëheqës dhe një djalë rruge

269305-850-1447404373slide_296230_2424885_freeNjë shef kuzhine franceze dhe një shitës rruge

269405-850-1447404373slide_296230_2424888_freeMotoçiklistët dhe djemtë që shërbejnë në kishë

269155-850-1447404373slide_296230_2424873_freeGrabitësi dhe policët

268005-850-14474043735Një qift i varfër dhe një i pasur

267805-850-144740437311Një filozof dhe një mekanik

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë