Loading…

12 aforizma nga Charlie Chaplin

  • 29/01/2017 | 22:31

12 aforizma nga Charlie Chaplin

Charlie Chaplin ishte një regjisor, aktor dhe komedian anglez. Ishte një talent i jashtëzakonshëm, i cili shpenzoi jetën për t’i bërë njerëzit të qeshin dhe të mendojnë.


Kur bota vuante pasojat e Luftës së Parë Botërore, shumë njerëz gjetën shpresë në filmat e tij, edhe pse pas komikes së tyre fshihej një jetë e trishtuar. Chaplin ka lindur 16 prill 1889 -dhe ka vdekur në Zvicër më 25 dhjetor 1977.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa nga aforizmat e tij më të mira për jetën e kohën e njerëzve.

1. Dëshpërimi është një narkotik. Ai e përkund mendjen me indiferencë.

2.Një ditë pa të qeshura është një ditë e shkretë.

chaplin

3.Gabimi është i parëndësishëm. Ai ka guximin t’ju bëjë budalla.

4. Qeshja është gjallërimi, çlirimi qetësimi i dhimbjes.

5. Jeta është një tragjedi po ta shikosh nga afër, por një komedi nga një shikim i largët.

6. Njeriu si individ është një gjeni, por njerëzit në masë formojnë një përbindësh pa kokë, një idiot të madh të shëmtuar që shkon nga ta çojnë.

7.Urrejtja e njërzve do të kalojë, dhe diktatorët do të vdesin, dhe pushteti që ia rrëmbyen popullit do t’i kthehet popullit. Dhe teksa njerëzit vdesin, liria nuk do të humbë kurrë.

maxresdefault-1

8.Gjëja me e trishtë që mund të përfytyroj është të përdorem si stoli.

9. Është një botë e pamëshirë, prandaj duhet të jesh i pamëshirë që të përshtatesh me të.

10. Të qeshësh vërtet do të thotë që ju të jeni të zotë ta merrnin dhimbjen tuaj në duart tuaja dhe të luani me të!

11.Fjalët kushtojnë lirë. Gjëja më e madhe që mund të thuash është elefant.

12. Në fund të fundit gjithçka është marifet. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë