Loading…

100 vite dritë nga Toka, zbulohen 6 planetë që ‘vallëzojnë’ rreth yllit të tyre

  • 30/11/2023 | 10:58

100 vite dritë nga Toka, zbulohen 6 planetë që ‘vallëzojnë’ rreth yllit të tyre

Është zbuluar një sistem i përbërë nga gjashtë planetë, orbitat e të cilit janë aq të rregullta dhe në harmoni sa të sugjerojnë një vallëzim të ngjashëm me valsi.


Të përshkruar në revistën “Nature”, planetët janë 100 vite dritë larg nga Toka, në yjësinë Coma Berenices.

Ylli i tyre, HD 110067, është më i ndrituri deri më tani dhe ka një sistem prej më shumë se katër ekzoplanetësh.

“Zbulimi është një minierë ari të dhënash mbi formimin e sistemeve planetare”, tha koordinatori i studimit Rafael Luque nga Universiteti i Çikagos.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë