Loading…

100 shishe të verës për secilin banor që mbushë 100 vjeç

  • 31/08/2021 | 17:26

100 shishe të verës për secilin banor që mbushë 100 vjeç

Një kanton zviceran po shpërblen banorët e tij me jetë të gjatë duke iu ofruar 100 shishe verë personave që mbushin 100 vjeç.


Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet në Fribourg thonë se aktualisht janë duke u përgatitur për t’ia dhuruar banores Marie-Antoinette një buqetë me lule si dhe 100 shishe verë, kur ajo të mbushë 100 vjeç më 5 nëntor.

Siç raportohet, kantoni së pari doli me skemën në vitin 2000 dhe më parë u ofrua kolltuku falas në vend të verës, mirëpo dhurimi i kolltukut u ndërpre në vitin 2015 për shkak të mos-interesimit nga vendasit.

Programi aktual thuhet se ofron një donacion bamirës ose kupon për përdorim te ndonjë tregtar ose zejtar venas, për banorët që refuzojnë ofertën e verës, por shumica e 100-vjeçarëve zgjedhin pijen alkoolike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë